Kastrovat či nekastrovat?
Kastrace (sterilizace) je zejména v menších městech a na vesnicích tabu či přinejmenším kontroverzní záležitostí. Pojďme si tedy shrnout základní fakta.
Mýty o kastraci
Kastrace je nepřirozená. Je přirozenější utopit koťátka?
Kočka bude po kastraci tlustá. Nekastrované kočky mají často známky podvýživy, po kastraci se naopak jejich postava optimalizuje. Protože dojde k omezení hormonů, kočka se zklidní a může také přibrat na váze. Většina lidí považuje za nutné podat kastrované kočce speciální krmivo, které samo kvůli vysokému obsahu obilovin (a tím pádem také vyššímu obsahu dochucovadel) může způsobovat nadváhu.
Kočka má po kastraci vyšší riziko zdravotních potíží. Panuje názor, že u kastrovaných koček jsou častá ledvinová onemocnění a problémy s močovými cestami. Tento názor je poněkud zastaralý. V posledních letech ho vyvrací sami veterináři, kteří se o toto téma zajímají. Zmíněná onemocnění jsou způsobena dvěma faktory:
1) Kočka málo pije. Problém způsobuje krmení granulemi, které jsou velice suché (díky tomu vycházejí cenově výhodně). Je potřeba kočku motivovat, aby pila, a tak se doporučuje zajistit kočce tekoucí vodu, která ji více láká.
Řešení problému: Můžete nechat puštěný kohoutek, pořídit kočce fontánu nebo zařadit více vlhkého krmiva (konzervy, kapsičky, paštiky).
2) Kočka je krmena granulemi špatné kvality. Nevhodné pH způsobené vrozenou genetickou vadou u některých plemen koček či nevyhovujícím krmivem (s vysokým obsahem obilovin) má za důsledek tvorbu oxalátových kamenů či struvitů.
Řešení problému: Krmivo bez obilovin (nebo s malým podílem obilovin). Můžete také zkusit krmivo s borůvkami nebo brusinkami, které působí proti problémům s ledvinami.
Kočka musí mít alespoň jednou koťata. To už jsem mnohokrát zaslechla, ale nikdy ne od veterináře. Nevím, kde se tento názor vzal, ale nemá žádné opodstatnění. Koťátek je v současné době stále víc než potenciálních majitelů. Kočičce nijak neublížíte, pokud ji vykastrujete dřív, než by mohla mít koťata.
Nakonec ještě rada pro ty, kteří řeší kastraci v době, kdy jsou už koťátka na cestě:
Koťátko by mělo zůstat u maminky do věku 13 týdnů, aby se správně socializovalo. To znamená:
- aby se naučilo chodit na záchůdek a po vykonání potřeby se očistilo (to ho naučí maminka)
- aby se naučilo zatahovat drápky (aby budoucího majitele při hraní nezranilo)
- aby se naučilo, jak se chovat k ostatním kočičím kamarádům (aby koťátko nebylo na ostatní agresivní)
- aby netesknilo po mamince (koťátka odebraná brzo můžou ještě dlouho vyhledávat místa, která mu připomínají maminku a zkoušet cucat, i když už jsou zvyklá na pevnou stravu)